Maska Męskości #23 – „Tata na rodzicielskim” – Gościni: Karolina Andrian – nagranie
Kiedy mężczyźni zaczynają rozmawiać o swoich ojcach na palcach jednej ręki można policzyć tych z nas, którzy mają ciepłe wspomnienia oraz dobre relacje ze swoim tatą. „Wielcy nieobecni”, siedzący na kanapie, oglądający telewizję, odcięci od emocji lub w ciągłym gniewie. Poranieni przez swoich ojców. Z dziedzictwem krzywdzącego patriarchatu na swoich barkach. Jak to ujął Philipe Zimbardo, w pogardzie do kobiet lub w zależności od nich.Czy dzisiaj przyszła pora, by zerwać z tą pokutującą przeszłością? Czy mamy właśnie do czynienia z nowym pokoleniem ojców, a co za tym idzie mężczyzn?
Social Media coraz częściej pokazują mężczyzn sprawczych i opiekuńczych, wrażliwych, kochających oraz zaangażowanych w bycie ojcem. Ale co mówią fakty? Czy tak jest naprawdę?
W kwietniu 2023 roku, w wyniku wdrożenia w Polsce dyrektywy work-life balance, ojcowie zyskali indywidualne prawo do urlopu rodzicielskiego. Teraz każde z rodziców ma szansę na 9 tygodniowy nietransferowalny urlop. Co zatem pokazuje ten rok? Czy wykorzystaliśmy szansę?
W najnowszej Masce Męskości rozmawialiśmy z Karoliną Andrian. Prezeską Fundacji Share the Care. Aktywnie działającą dla równouprawnienia płci. Jak pisze o sobie – jej powietrzem jest działalność społeczna, dlatego założyła Fundację Share the Care, w której przekonuje mężczyzn do korzystania z urlopów rodzicielskich i kobiety do dzielenia się nimi. Widzi w tym przyszłość a nawet rewolucję, bo dzięki temu możemy uwolnić potencjał nie tylko kobiet, ale też mężczyzn.
– Czy rzeczywiście trzeba nas jeszcze przekonywać do korzystania urlopów rodzicielskich?
– Co pokazują zagraniczne trendy w tym temacie?
– Czym jest zjawisko Matherhood Penalty i jaki ma wpływ na ojców?
– Jakie prawa nam przysługują i czy obecny polski system (nie)wspiera transformację ojcostwa?
Dużo pytań, dlatego o tym wszystkim rozmawialiśmy 24 września w kolejnej Masce Męskości.
Link do nagrania TUTAJ.
Zapraszam,
Marcin
——–
„Maska męskości” to cykl webinarów i podcastów w których głównym tematem jest męskość. Podczas spotkań rozmawiamy z zaproszonymi gośćmi, przedstawicielami świata nauki, biznesu, sztuki, psychologii. Tematem naszych dyskusji jest seks, tożsamość, religia, biznes, męskość i kobiecość. Z wielką odwagą poruszamy tematy trudne, mocne i ważne. Zdejmujemy maskę męskości. W gąszczu działań skierowanych do kobiet Maska Męskości to energia skupiona na nas i o nas mężczyznach. Żebyśmy lepiej rozumieli siebie, żebyśmy bardziej czuli i bardziej wiedzieli, ale też, żeby lepiej rozumiano nas.
Podcastów szukaj na: