AKTUALNOŚCI,  Emocje,  Maska Męskości,  Męskość,  psychologia,  Refleksje o życiu,  Webinar,  Wydarzenia

Maska Męskości #22 – „Zdrowie psychiczne mężczyzn” – Gość: Wojciech Eichelberger – nagranie

W samym 2023 roku w wyniku samobójstw w Polsce poniosły smierć 5 233 osoby, wśród nich było 4 404 mężczyzn (84,1%).

Stale dominujące przekonania o tym, że mężczyzna powinien radzić sobie sam i nie prosić o pomoc sprawiają, że jak pokazują dane, mężczyźni rzadziej niż kobiety zgłaszają się do lekarzy_ek, psychoterapeutów_ek i specjalistów_ek. Chorują na depresję ukrytą, doświadczają napadów złości, nadużywają alkoholu czy podejmują nadmierne ryzyko.

Jak wygląda dzisiaj zdrowie psychiczne mężczyzn? Czemu cierpimy skrycie i czy obecny świat przynosi nam raczej więcej problemów czy raczej większą nadzieję? Jak zmienia się dzisiejsze postrzeganie męskości?

Na te i inne pytania szukałem odpowiedzi w rozmowie z Wojciechem Eichelbergerem psychologiem, psychoterapeutą, trenerem. Założycielem Instytutu Psychoimmunologii (IPSI) (https://ipsi.pl/) w Warszawie, gdzie zajmuję się profilaktyką i psychoterapią przeciążenia oraz wypalenia stresem. Wiceprezesem Fundacji Masculinum. Znaną i kluczową postacią polskiej psychologii, między innymi współtwórcą Oddziału Terapii i Rozwoju Osobowości – OTIRO oraz Laboratorium Psychoedukacji. Autorem ponad 20 książek (w tym kilka bestselerowych), między innymi: „Pomóż sobie, daj światu odetchnąć”, „Kobieta bez winy i wstydu”, „O co pytają dzieci?”, „Zdradzony przez ojca”. Od wielu lat obecnym w mediach: w radiu, telewizji prasie. Za działalność konspiracyjną w latach stanu wojennego odznaczonym Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta.

Link do nagrania TUTAJ!

Zapraszam,

Marcin

——–

„Maska męskości” to cykl webinarów i podcastów w których głównym tematem jest męskość. Podczas spotkań rozmawiamy z zaproszonymi gośćmi, przedstawicielami świata nauki, biznesu, sztuki, psychologii. Tematem naszych dyskusji jest seks, tożsamość, religia, biznes, męskość i kobiecość. Z wielką odwagą poruszamy tematy trudne, mocne i ważne. Zdejmujemy maskę męskości. W gąszczu działań skierowanych do kobiet Maska Męskości to energia skupiona na nas i o nas mężczyznach. Żebyśmy lepiej rozumieli siebie, żebyśmy bardziej czuli i bardziej wiedzieli, ale też, żeby lepiej rozumiano nas.

Podcastów szukaj na:

Spotify

Google Podcasts

Apple Podcasts