Motywacja

Odczuj F L O W

Wyobraź sobie, że robisz coś co sprawia Ci przyjemność. Czas płynie szybko, wszystko układa się w logiczną całość, a Ty masz świadomość do czego dążysz i co chcesz osiągnąć. „Wiatr we włosach”, szybszy oddech i błysk w oku 😉 Odczuwasz euforię i uniesienie. Myślisz sobie – „Jest super! Każde zadanie mogłoby tak wyglądać”.

Jeżeli odczułeś kiedyś powyższy stan, to prawdopodobnie miałeś do czynienia ze stanem przepływu (ang. FLOW). Większość z nas odczuwa go regularnie w swoim życiu. Szczególnie kiedy wykonujemy czynności sprawiające nam satysfakcję. Dla niektórych taka czynność to zajęcia sportowe, dla innych ambitne zawodowe zadanie albo prostsze codzienne rytuały np. zmywanie naczyń (w moim przypadku FLOW tu raczej nie doświadczam 😉 ), czytanie, czy prace w ogrodzie.

Czym jest dokładnie Przepływ? Twórcą tego pojęcia jest Mihály Csíkszentmihályi. Ten węgierski psycholog, o nazwisku przy którym można połamać sobie język, definiuje FLOW jako optymalne doświadczenie, w którym kontrolujemy nasze działania, odczuwamy uniesienie i głębokie zadowolenie. Czujemy wewnętrzną motywację, a daną chwilę przechowujemy w pamięci jako miarę tego, jakie powinno być nasze życie.[stextbox id=”alert” color=”000000″ bcolor=”C2C2C2″ bgcolor=”E8E8E8″ bgcolorto=”E8E8E8″ image=”null”]

Po czym poznać FLOW?

    • Poczucie uniesienia – osoby opisujące przepływ, porównują ten stan do „bycia niesionym falą”
    • Zaburzone postrzeganie czasu – odczucie jakby czas przyspieszał, albo zwalniał.
    • Silne skoncentrowanie i skupienie na wykonywanej aktywności. Masz wrażenie jakby świat nie istniał. Następuję coś na zasadzie stopienia z zadaniem. W tym czasie mogą nie docierać do Ciebie informacje z zewnątrz, np. prośby partnera 😉
    • Występuje równowaga pomiędzy Twoimi kompetencjami, a wymaganiami stawianymi przez otoczenie
    • Brak lub bardzo niska obawa porażki. Zamiast tego poczucie sprawczości i skuteczności
    • Odczuwanie przyjemnych emocji np. radości, satysfakcji, poczucia sensu itp.
    • Wewnętrzna motywacja do działania

[/stextbox]

Czy można wzbudzać w sobie FLOW na zawołanie? Na zawołanie to może za dużo powiedziane, ale zdecydowanie to my kontrolujemy FLOW, a nie on nas. Co to oznacza?

Możemy poprzez proste czynności zadbać o to, by przepływ występował u nas częściej. No a chyba o to nam często chodzi, szczególnie w zadaniach, które nie wydają nam się zbytnio interesujące i zachęcające. Mam tu więc na myśli np. niezbyt pasjonujące codzienne obowiązki albo zadania zawodowe. Chcielibyśmy wtedy zamiast znudzenia i niechęci, być „niesionym falą” 😉 Takie poczucie uniesienia podczas pisania nudnego raportu – bezcenne 🙂

Jak w takim razie wpływać na siebie i kontrolować swój FLOW?

  • Pierwszy krok to samoświadomość. Im lepiej znasz siebie, tym bardziej jesteś w stanie przewidzieć swoje reakcje, a także zaplanować odpowiednie działania by FLOW w sobie wzbudzić. Jak zwiększyć samoświadomość? Być bardziej uważnym i obserwować siebie. Zapraszam Cię do prostego zadania, które Ci to ułatwi.

home

ZADANIE – Poobserwuj siebie podczas codziennych zadań i aktywności w ciągu najbliższych siedmiu dni. Sprawdź, kiedy zazwyczaj odczuwasz FLOW. Jakie warunki są spełnione, żebyś mógł go odczuć. Jak się czujesz, kiedy działasz w stanie przepływu?


  • Drugi krok to zaplanowanie i stworzenie odpowiednich warunków, by wywołać w sobie FLOW.

Zaznaczam nie podam tu czegoś na wzór przepisu na ciasto. Zresztą nawet robiąc ciasto, idealnie wg przepisu, zawsze może nam wyjść zakalec 😉 Spełniając jednak poniższe 7 warunków, zwiększasz swoje prawdopodobieństwo na FLOW, a nawet jeżeli go nie osiągniesz, możesz uzyskać efekt uboczny w postaci… większej motywacji. W każdym razie moim zdaniem i tak warto 😉

7 WARUNKÓW WYWOŁYWANIA FLOW

  1. Umiejętnie określ cel

Po pierwsze dobrze określ cel do którego chcesz dążyć. Im bardziej precyzyjnie go określisz tym lepiej. Kiedy to zrobisz mniej ryzykujesz, że w trakcie drogi zboczysz z kursu i bezsensownie stracisz energię. Podejrzewam, że znasz regułę stawiania celów wg SMART*. Uwzględnij więc wszystkie cechy, które powinien spełniać smartny cel.

Flow pojawia się pomiędzy pobudzeniem, a kontrolą. Co to oznacza? Cel powinien być dla Ciebie ambitny, ale i jednocześnie realny do osiągnięcia. Jeżeli postawisz sobie mało ambitne zadanie, możesz mieć tendencję do okładania go na potem. Podobnie gdy będzie to zadanie bardzo trudne lub za trudne. Określ też dokładnie datę, a najlepiej również godzinę, kiedy chcesz osiągnąć cel. Konkretna data bardziej motywuje do nieodkładania realizacji na później.

Przykład: Chcę 30 listopada zdać egzamin z języka angielskiego FCE. Minimum na ocenę 4+

  1. Stwórz plan

Badania pokazują, że osoby mające plan działania częściej osiągają swoje cele. Poza tym czują większą kontrolę nad realizacją celu. Opracuj więc kolejne punkty i określ je wg tych samych reguł co cel m.in. konkretnie, terminowo i ambitnie.

  1. Zwiększ kontrolę

Dowiedz się czego jeszcze nie wiesz. Jakie informacje, wiedza, czy doświadczenie byłyby Ci przydatne w dążeniu do celu. Im większe kompetencje posiadasz w obszarze, którym się zajmujesz, tym łatwiej możesz wywołać w sobie FLOW. Czujesz bowiem większą kontrolę i mniejszy strach. Rozwijaj więc kompetencje, poznawaj reguły i zasady osiągnięcia celu i zwiększaj swoją kontrolę.

Przykład:

  • Zdobycie wiedzy na temat tego:
    • Jak wygląda egzamin FCE?
    • Jakie są metody szybkiej nauki, dzięki którym mogę zwiększyć efektywność uczenia?
  • Porozmawianie ze znajomym, który zdał taki egzamin i zapytanie o rady, wskazówki itp.
  1. Kontrola postępów

Nic tak nie motywuje, jak obserwowanie pozytywnych postępów swojej pracy. Jak będziesz monitorował swoją drogę do celu? Obserwuj, czy idziesz w dobrym kierunku i świętuj wykonanie danego etapu. Jeżeli zbaczasz z kursu, koryguj działania. Jeśli tego potrzebujesz, zastanów się, kto może Ci pomóc monitorować postępy. Poproś kogoś o konstruktywny feedback.

Przykład:

  • Egzamin raz na 2 tygodnie (wtorki) pokazujący, czy i na jakim poziomie przyswoiłem zdobytą wiedzę.
  1. Zwiększona koncentracja

Sprawdź, jak zadbasz o koncentrację podczas wykonywanej czynności. Jeżeli co chwilę przerywasz pracę by zajrzeć w Facebooka, albo robisz zadanie przy włączonym telewizorze, to tym samym inwestujesz w „autorozpraszacze”. Wyeliminuj je lub ogranicz.

Przykład:

  • Przed zajęciami języka angielskiego zadbam by wypocząć i napić się kawy – zmęczenie utrudnia mi koncentrację.
  • Zjem obiad minimum godzinę przed zajęciami – zawsze zaraz po jedzeniu jestem ospały i spada mi energia i motywacja do nauki.
  • Wyłączę telefon na czas zajęć.
  1. Pozytywny stosunek do zadania

Sprawdź, czym możesz umilić sobie wykonanie zadania. Delikatna muzyka w tle może nie rozpraszać, ale motywować do lepszej pracy. Ulubiona herbata w trakcie nudnego raportu może poprawić humor. Unikaj także narzekania. Im więcej narzekamy, tym więcej odczuwamy nieprzyjemnych emocji. Nie chodzi tu natomiast o to, by zacząć się oszukiwać, a jedynie o to by skupić się na tym na co masz wpływ. Zamiast narzekać, poświęć tę energię na zastanowienie się, jak umilić sobie czas.

Przykład:

  • Poproszę mojego lektora, by wybierał na zajęcia tematy, artykuły itp. które dotyczą moich zainteresowań.
  • Będę oglądał ulubione seriale w języku angielskim, by zwiększyć efektywność nauczania.
  • Przetłumaczę ulubione piosenki, wyszukując w nich nieznane mi słowa.
  1. Wewnętrzna motywacja do zadania

Uświadom sobie, po co wykonujesz dane zadanie. I nie chodzi mi tu o krótkowzroczną przyczynę np. nakaz szefa. Chodzi mi o szerszy kontekst:

Przykład:

  • Znajomość płynnej rozmowy w języku angielskim sprawi mi ogromną satysfakcję
  • Znajomość języka pozwoli mi zwiększyć moje szanse na awans
  • Będę się czuł bardziej komfortowo rozmawiając z anglojęzycznymi kolegami z mojej pracy

Im bardziej nadasz sens temu co robisz, tym większą motywację w sobie wywołasz.


homeZADANIE – Skoro znasz już warunki odczuwania FLOW, zapraszam Cię do krótkiego ćwiczenia. Postaw sobie cel, podczas dążenia do którego chcesz odczuwać FLOW. Masz? A teraz weź kartkę papieru oraz coś do pisania i napisz, jak zadbasz o każdy z siedmiu warunków wywołania FLOW. Zapisz wszystkie pomysły i w swoim czasie wprowadź je w życie. Powodzenia!


* Akronim od pierwszych liter słów określających cechy dobrze postawionego celu: (S)zczegółowy/ (M)ierzalny/ (A)trakcyjny/ (R)ealny/ (T)erminowy